Damiaan van Hoensbroek, bisschop van Roermond, in de Franse revolutie in zijn familieslot een veilige schuil plaats vond, dank zij een aanwezig geheim vertrek. Een ander kasteel in het land van Heerlen dat een steun punt vormde voor de Brabantse expansiepolitiek, was dat van SCHAESBERG. Hier is helaas niet tijdig inge grepen, zodat het eertijds fraaie renaissancekasteel tot een ruïne vervallen is. Het was blijkens een verdwenen gevelsteen door de echtelieden Schaesberg-Eijnatten in 1571 herbouwd. De voltooiing had plaats gehad in het midden der 17e eeuw. De toen o.a. opgetrokken uit springende bergvrede met vier verdiepingen is nog grotendeels intact. Het kasteel vertoont een veel rijkere toepassing van natuursteen dan dat te Hoensbroek. Tegenover de stenen brug bevindt zich de eveneens door grachten omgeven goed onderhouden kasteelhoeve (1650). Deze heeft een breed voorfront tussen twee forse vierkante hoektorens en een torenvormig verhoog de middenpoort, vroeger met valbrug. Ook hier weer de barokke torenhelmen, zo typerend voor tijd en streek. Twee zijvleugels omsluiten de enorme, langwerpige, hof. Het was in 1618, dat Schaesberg op verzoek van Frede- rik II door de Aartshertogen te Brussel tot heerlijkheid met hoge, middelbare en lage jurisdictie verheven werd. In 1637 volgde de verheffing van de Schaesberg'en tot rijksbaron en in 1706 tot rijksgraaf. Van minstens de 13e eeuw tot 1945 (capitulatie Duitsland) is de familie van Schaesberg eigenaresse gebleven van het kasteel. De ruïne behoort sedert 1948 aan de gemeente. Johan Frederik van Schaesberg, die de herbouw van 1650 liet uitvoeren, is ook de oprichter van de z.g. Leenderkapel ter ere van O.L. Vrouw van de berg Kar- mel. Zij bevindt zich op een nabijgelegen heuvel 119 m boven A.P. en bestaat uit één travee met een door een boog gescheiden gesloten koortje. Het geheel is op getrokken van kalksteen en overkluisd met zware kruis- ribgewelven. De gevelsteen vertoont het alliantiewapen van Schaesberg-van Wachtendonk. In de 18e eeuw was 109

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 125