Valkenburg zoals we in hoofdstuk VI gezien hebben ook nog het practisch geheel geannexeerde voogdijgebied van Meerssen. Het zijn voornamelijk de Spaanse konin gen geweest die, om aan geld te komen ter financiering hunner vele oorlogen, de dorpen gelegen in de door hen rechtstreeks bestuurde gebieden tot heerlijkheden ver hieven en als zodanig verkochten. Zo werd behalve ge meld proostdijgebied ook de uitgestrekte heerlijkheid Heerlen gedeeltelijk versnipperd. De eerste verheffing had reeds vrij vroeg plaats, doch vormde dan ook een uitzondering op de latere bedoe ling de schatkist te spekken. Het was de verheffing in 1388 van het dorp Broek in de kerspel Heerlen tot heer lijkheid met hoge-, middelbare en lage jurisdictie ten behoeve van Herman Hoen door hertogin Johanna van Brabant. Volgens de betreffende oorkonde had Herman nl. grote en menigvuldige diensten bewezen en als ge volg daarvan grote schade wegens roven en branden geleden. Het was ongetwijfeld in de strijd om het graaf schap Valkenburg geweest, dat die schade geleden was. Algehele herbouw van het kasteel was zelfs noodzake lijk geworden. Een oude kroniek verhaalt dan ook: „dye nueuwe stercke huysinge ten Broeck is gemackt oder gebout gewest ontrynt ynt jaer 1360 durch Heren Her man Hoen, Rydder, ende Vrouwe Cecilia van Borne" etc. In 1388 werden de heren van HOENSBROEK tevens voogd over de heerlijkheid Vaesrade, een bezitting van het St Servaas kapittel te Maastricht. Van het 14e eeuwse bouwwerk rest ons vermoedelijk nog de machtige ronde donjontoren met zijn 10 voet zware muren, zijn vier verdiepingen en zijn gewelfde gevan geniskelder. In deze laatste daalt men af langs een wen teltrap, uitgespaard in de dikte van de muur. In de steen van het venstergat ziet men nog de vijf diepe groeven, daaringesleten door de vingers van naar vrij heid verlangende mensen Het tegenwoordige kasteel dateert overigens van 1643. Het was een herbouw, opgedragen door de in 1635 tot Rijksvrijheer (baron) verheven Adriaan van Hoens- 106

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 122