gracht de zuidgevels van resp. voorburcht en hoeve scheidde, werd in 1719 in baksteen de tegenwoordige drie verdiepingen hoge hoofdpoort gebouwd. De top gevel hiervan is zeer sierlijk met haar Ionische pilas ters, voluutkanten en gebogen fronton. Een steen ver toont het wapen Bongard en het jaartal, terwijl een achthoekig koepeltorentje op de nok het geheel comple teert. Het tegenwoordige voor (zuid) front met zijn twaalf vensters aan de „kasteel"zijde en de lange bakstenen muur aan de hoevezijde, is dus oorspronkelijk de zijkant van het complex geweest. Tenslotte vertoont de uit de eerste helft der 17e eeuw daterende westvleugel der hoeve vierkante vooruitspringende torentjes met om- blokte schietgaten, zodat ook hier weer het sierlijke met het doelmatige is verenigd. In de eerste wereldoorlog werd de bezitting aangekocht door burgemeester Opfer- geld, die de voorburcht in 1931 weer afstond aan de orde der Minderbroeders. Een van de heerlijkheden, welke de Staten Generaal ten onrechte bij het land van Valkenburg hebben ingelijfd, was HEER EN KEER. Het was een vrije Rijks heerlijk heid in het bezit van het Kapittel van St Servaas. Met de inname van Maastricht in 1632 is het kapittel echter onder de voogdij der Staten gekomen en was men al blij, dat deze niet tot opheffing hadden besloten. De oude burcht van Heer werd bewoond door de rij- proost, die de heerlijke rechten waarnam, terwijl van de 15e eeuw de gevangenen van de elf banken dorpen) van St Servaas er zijn ondergebracht. De buitenmaten ad 15 X 12 m, alsmede de kelderverdieping met haar zware muurwerk (2.30 m, waarvan 90 cm kolenzand- steen aan de buitenzijde en 1.40 m mergel aan de bin nenzijde) schietsleufnissen en oude tongewelf duiden er op, dat we hier te maken hebben met een vermoedelijk 13e eeuwse woontoren. De bovenbouw is in de loop der eeuwen helaas verprutst en thans drie verdiepingen hoog. Wel is de burcht nog door water omringd. Behalve de oude heerlijkheden omvatte het land van 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 121