grootste deel van Zuid Limburg omvatte. De insnijdingen van de Maas en de beken dateren pas van latere tijd. Beide krijtsoorten zijn palaeontologisch zeer rijk. Menig museum is trots op het bezit van een verzameling fos sielen, welke hierin werden gevonden. Aangezien de sedimenten, waarin zij worden aangetroffen, in zeewater zijn afgezet, moet worden aangenomen, dat de zee in de Krijtperiode weer naar Zuid Limburg was teruggekeerd. De enkele plantenafdrukken, welke gevonden zijn, moe ten worden opgevat als ingedreven, zodat het land niet ver was. Het meest bekende dier, dat in die zee leefde en waar van de resten werden teruggevonden, is de Maashagedis (Mosasaurus Camperi). In de Valkenburgse gemeente grot kan men er een niet geheel juiste reconstructie van vinden. Ook de grote schildpad (Chelonia Hofmanni) kwam veel voor. Een origineel exemplaar bevindt zich in het natuurhistorisch museum te Maastricht. Het Kunrader krijt bestaat voor het grootste deel uit zachte mergelachtige kalksteen, waartussendoor dunne banken harde kalksteen liggen. Deze harde kalksteen wordt gebruikt voor bouwsteen en voor het branden van kalk. Het hoofdbestanddeel van het Maastrichtse krijt vertoont zachte poreuze kalksteen. Het overige is harde kalk steen. De hardere steen is door de eeuwen heen veel vuldig gebruikt als bouwsteen. In het betrokken gebied vindt men dan ook overal uitgestrekte ondergrondse ontginningen, welke waarschijnlijk teruggaan tot de Romeinse tijd. Langs verticale dalwanden werden de woningen zelfs ingekapt. Aangezien zij niet voldeden aan de minimumeisen, welke nu aan woningen gesteld wor den, hebben de bewoners ze in deze eeuw moeten ver laten. Hiermede is wel een bijzonder brok streekeigen verdwenen. Een bekend rotswoningcomplex bevond zich te Geulem (gem. Berg en Terblijt). In het Geuldal worden de verlaten groeven thans ge ëxploiteerd voor het vreemdelingenverkeer, danwel ge bruikt als kweekplaats voor champignons. Wat er van 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 11