kant poortgebouwtje met dubbel gezwenkt dak. Hier achter bevindt zich de nog gedeeltelijk bewaard geble ven brug over de voormalige buitengracht. De kastelen welke zetel waren der overige oude heer lijkheden in het land van Valkenburg, zijn allen ver dwenen. In sommige gevallen, zoals te Geulle, te Schin- nen en te Wijnandsrade, richtten de heren een gedeelte der bijgebouwen in tot hun woning. Te ELSLO bevinden zich de fundamenten der oude burcht op de bodem van de Maas, welke rivier zich daar steeds in oostelijke richting verplaatst heeft en eens zelfs kasteel Stein bedreigde (zie hfdst. XI). Te STRUCHT is van het in 1381 verheven kasteel niets meer te vinden. De heerlijkheid GEUL werd in 1298 door Walram de Rosse van Valkenburg aangekocht van de abt van Cor- nelimunster. Na verschillende malen verpand te zijn, volgde in 1644 de definitieve verkoop aan Conrad Ulrich van Hoensbroek, stadhouder en voogd van het land van Valkenburg. Diens vader Wolter Hoen van Hoensbroek had aldaar omstreeks 1620 een volgens oude afbeeldingen machtig kasteel gebouwd. In 1660 verhief koning Philips IV Geul daarom zelfs tot graaf schap, hetgeen hem echter voor een gunstiger verdeling van het graafschap Valkenburg niet baatte. Op last van graaf d'Oultremont de Warfusee werd het kasteel in 1847 weer afgebroken. Het tegenwoordige „kasteel" is een gedeelte van een bijbehorende versterkte hoeve en ligt op een geheel door grachten omgeven vierkant terrein. Over een stenen brug op ronde bogen bereikt men de inrijpoort in een verhoogd torenvormig gedeelte van de in de 18e en 19e eeuw gewijzigde westvleugel. Van de zuidvleugel is ook nog een gedeelte over met een met Naamse steen omlijste poort. Te SCHINNEN werd de voorvleugel rechts van de in rijpoort met de aansluitende noordvleugel van de slot- hoeve ingericht tot heerlijke woning. Men heeft er toen een verdieping opgebouwd. Blijkens enkele overgebleven tussendorpelvensters dateert de benedenverdieping 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 119