bereikt men vervolgens de hoofdingang in het midden van de westelijke vleugel. Evenals het exterieur is het interieur rond 1900 gerestaureerd door R. graaf de Geloes, burgemeester van Eijsden, de grootvader van Raphaël, graaf van Liedekerke de Pailhe, die in 1943 wegens hulp aan de geallieerde piloten voor het vuur- peleton het leven liet. Bij gemelde restauratie zijn helaas een aantal kruisvensters „gemoderniseerd". De dienstgebouwen bevinden zich ditmaal niet tegen over de brug, doch ter weerszijden van het torenvormige gebouwtje, waarin zich de toegangspoort tot het voor plein bevindt. Die poort vertoont ook weer een ellip tische boog in blokwerk van natuursteen. Alleen de zui delijke vleugel met kleine vensters en ronde schietgaten aan de buitenzijde, is 17e eeuws. Als historische bijzonderheden mogen verder nog die nen, dat Arnold de la Margelle in het bouwjaar van het kasteel was benoemd tot stadhouder en drossaard van Daelhem, in 1649 gevolgd door zijn aanstelling tot hoog- drossaard en stadhouder van Limburg. Nadat Eijsden in 1661 Staats gebied geworden was, vestigde prins Willem III er in 1672 en in 1676 zijn hoofdkwartier met het oog op de oorlog tegen de Franse monarch. In 1721 kwam Ulrich graaf van Hoensbroek van Oost door zijn huwelijk met een erfdochter de la Margelle aan het bewind, reeds in 1727 opgevolgd door zijn schoonzoon, een baron de Geloes. De Geloes'en in 1745 tot graaf verheven hebben een hele reeks aanzienlijke betrek kingen bekleed, vrnl. in dienst van de prins-bisschop van Luik. In 1748 vestigde de Franse maarschalk graaf van Löwenthal ook op kasteel Eijsden enige tijd zijn hoofdkwartier. Richten we thans onze schreden naar ITTEREN, een oorspronkelijke vrije rijksheerlijkheid, waar tot 1330 de hertog van Brabant en de heer van Haren de rechten deelden. In 1330 kreeg deze laatste Borg Haren terug (zie aldaar), doch hij moest verder afzien van Itteren. Later werd Itteren te Valkenburg verheven. De zetel der heerlijkheid bevond zich op kasteel Meerssenhoven, 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 117