van Cartils en is volgens een legende opgericht tengevol ge van een gelofte, gedaan tijdens een vermetele sprong te paard over de Geul. De kluis, welke opgetrokken is uit mergelsteen, bestaat uit een kapel en een belendende woning van twee vertrekjes. In de nabijheid bevindt zich een kruisweg, gevormd door veertien vierkante mergel stenen pijlers, geschaard rondom een graf van Christus (1843). De pijlers zijn voorzien van vierkante nisjes, waarin moderne prentjes werden geplaatst. Yan het prachtige hoogopgaande loofhout ter plaatse zegt de dichter P. Visschers (Sjaalsberger-Gaank) „Die baum dat zeen sjus groeate kirkpileere „Doaop et gewulf, greun-goud geplochromeerd." De weldadige rust wordt er thans verstoord door een nabijgelegen theetuin. Van de sterkten, welke in 1318 verloren gingen (zie hfdst. VI) was die van HEERLEN de belangrijkste. Heerlen was de hoofdstad van een heerlijkheid, die Hoensbroek, Voerendaal (met Ubagsberg), Nieuwen- hagen, Schaesberg, Amstenrade, Brunssum, Schinveld, Oirsbeek, Jabeek en Bingelrade omvatte. Zoals we heb ben gezien, regeerde hier het huis Ahr en kreeg Brabant er in 1244 vaste voet. Aangezien Heerlen een belang rijk strategisch punt was, liet de hertog er een vesting bouwen. Dat de heren van Valkenburg toen in het land van Heerlen ook rechten bezeten hebben blijkt uit het feit, dat hun bij de vrede van 1334 een vierde van Heerlen met het gerecht werd toegekend. Van gemelde vesting, welke gelegen was op de nog steeds aanwezige terreinverhoging in het centrum der stad, is overgebleven de oude donjon of sterke toren. Deze dient nu alleen als kerktoren (uiterlijk gemoder niseerd). Verder staat links van het priesterkoor der kerk nog de 8 m brede vierkante 13e eeuwse gevangenis toren, die met zijn oostkant op de rooilijn staat van de binnenste omwalling. Aan het cirkelvormige beloop der Emmastraat kan men zien hoe daar ter plaatse de eerste gordelgracht gelopen heeft. Binnen de vesting stonden 97

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 113