Limburg er de daarop volgende 30 millioen jaar heeft uitgezien, is dus moeilijk te zeggen. Vermoedelijk was er toen een heen en weertrekkende overstroming met zeewater, waardoor afzettingen telkens teniet werden gedaan. Na deze periode breekt het Mesozoïkum aan (naar schat ting 200 millioen jaar geleden). Het wordt ingedeeld in Trias (40 millioen jaar), Jura (40 millioen jaar) en Krijt (60 millioen jaar). Aangezien van het Trias alleen in het noordelijk deel van Zuid Limburg een spoor is gevonden en van het Jura helemaal niets, kunnen bij die gemelde onbekende 30 millioen gevoeglijk nog 80 millioen jaren worden geteld. Eventueel in die perioden ontstane sedimenten zijn ongetwijfeld volledig weggenomen door latere in werkingen op de oppervlakte. In de Staatsmijn Emma gevonden brokken steenzout dateren mogelijk uit het Trias. Hiermede zijn we genaderd tot de belangrijke Krijt- periode (tussen 120 en 60 millioen jaar geleden). Het gehele Zuid Limburgse krijt behoort tot de jongste af deling dier formatie: het Senoon, terwijl het Senoon weer wordt onderverdeeld in Akens en Hervens onder- senoon), Gulpens, Kunrader en Maastrichts (boven- senoon) krijt. Het Akens krijt moet worden opgevat als een strandformatie van duinen en duinpannen met af wisselende zand- en kleilagen. Het Hervens is een zuiver mariene afzetting en vormt een samenhangende laag over het gehele gebied zuidelijk van de storing van Heerier- heide, behalve de enkele gedeelten waar Karboon aan de oppervlakte komt (Epen). In het zand en in de kalk- steenbanken komen plaatselijk fossielen voor. Het Gul pens krijt is het oudste deel van het bovensenoon. Dit bestaat uit resp. kalkmergel, steen welke voor kalkovens gebruikt wordt en zachte kalksteen met veel zwarte vuurstenen. Het voornaamste deel van het krijt wordt echter ingenomen door het Kunrader- en Maastrichter krijt. Zij vormen een markant beeld in het landschap en maakten tezamen oorspronkelijk één massief uit, dat het 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 10