de waterput, zo belangrijk bij belegeringen. T.b.v. Ir L. B. Huygen is het kasteel in 1940 inwendig geheel gerestaureerd. Tegenover de fraaie bogenbrug verheft zich de hoeve in hoefijzervorm. Zij was vroeger ook omgracht en sluit aan de westzijde het kasteelgoed af met een fraaie hameipoort uit de tweede helft van de 18e eeuw. Door de vorm is kasteel Oud Valkenburg bijzonder kenmer kend voor de bouwgeschiedenis van dergelijke huizen. Kasteel Schaloen, dat na een langdurige strijd in 1670 definitief de zetel werd der heerlijkheid, heeft een ge heel ander karakter dan Genhoes. De tegenwoordige bouw in renaissance stijl dateert dan ook pas van 1656. Hij vertoont twee door een zadeldak gedekte hoog op getrokken verdiepingen boven een hoge gewelfde onder verdieping. Volgens de gedenksteen onder het trapbor- des waren de echtelieden Hoen van Cartils-van Merwijck de opdrachtgevers. Het is een herbouw van het in 1575 onder Requesens verwoeste kasteel, dat, gezien de ruimte tussen gebouw en gracht, vermoedelijk van veel grotere omvang is geweest. Dr Cuypers gaf Schaloen echter pas in 1894 het tegenwoordige aanzicht met de nieuw ont worpen arkeltoren, de hoektoren, de stenen dakvensters en de verhoogde uitkijktorentjes. Deze „modernisering" geschiedde voor rekening van graaf de Villers Mas- bourg. De tegenwoordige bezitters zijn nog steeds recht streekse afstammelingen van Jan Struver van Hulsberg genaamd Schaloen, die het goed in 1381 voor de helft verhief. Tegenover de door een dam vervangen brug bevindt zich weer de slothoeve (grotendeels 18e eeuw). Deze is zeer fraai en nog steeds omsloten door water. De 17e eeuwse zuidelijke vleugel bevat de toegangspoort, be reikbaar over een bogenbrug. Tezamen met de uit 1700 daterende mergelstenen watermolen hebben we hier te maken met een bijzonder aantrekkelijk complex, gelegen in een schitterende omgeving. Bij kasteel Schaloen behoort ook de vermaarde kluis op de Schaelsberg. Zij werd in 1690 gesticht door een Hoen 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 109