eigenaars volgens de oudst bekende gegevens (1381) ieder de helft van de heerlijke rechten bezaten. De naam Genhoes hèt huis) duidt op oorspronkelijke eigen domsrechten, doch het 11e eeuwse muurwerk en de be tere strategische ligging van het kasteel Schaloen geven ook te denken. Het vermoeden, dat beider eigenaars be hoorden tot het geslacht van Bunde en we hier dus mogelijk te maken hebben met een deling, is o.i. geen afdoende verklaring. De sleutel zal wel te vinden zijn in het feit, dat (Oud) Valkenburg tijdens de regering van keizer Koenraad (10241039) in beslag is geno men. Keizer Hendrik III schonk (geheel?) Valkenburg daarop in 1041 aan zijn nicht Ermengardis, de groot moeder van Thibalt (de bouwer van het bergslot), die het echter op haar beurt in 1056 (geheel?) overdroeg aan Hermann II, aartsbisschop van Keulen. In 1241 vin den we daarop pas het optreden van een ridder „van Oud Valkenburg", terwijl de geboekstaafde geschiede nis van beide kastelen zoals gemeld eerst begint bij het aan de regering komen van het Brabantse huis (1381). De bijna geheel vrijstaande zware vierkante bergvrede, welke kasteel Oud Valkenburg (Genhoes) domineert, is moeilijk te dateren, doch de onderbouw met spek lagen, schietgaten en tongewelven zal er toen vermoe delijk reeds gestaan hebben. De tegenwoordige boven bouw, evenals de eveneens in mergelsteen uitgevoerde twee verdiepingen tellende hoofdvleugel, zijn pas om streeks 1500 gebouwd. Dit blijkt vooral uit de laat- gothische kroonlijst van driepasboogjes op kraagsteen tjes. Bezitters van Genhoes en van de heerlijkheidsrech ten van Oud Valkenburg waren toen leden van de familie Van Ghoor, een zijlinie van de graven van Horne. In de traphal bevindt zich een fraaie eiken balustertrap, die vermoedelijk is aangebracht door H. G. baron von Thunderfeldt, generaal majoor in het leger van keizer Leopold I, die Genhoes in 1701 aankocht. Van hem moet ook afkomstig zijn het grote portret van Karei XII van Zweden en wel omdat hij Laplander van geboorte was. Wegens zijn verdiensten in de Spaanse Successie- 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 107