Akense bouwmeester Couven en zijn thans eveneens als pachthoeve in gebruik. De schilderachtige stallen en schuren in mergel en vakwerk ten W. van het stift zijn pas in 1834 gebouwd. Lang heeft het nieuwgebouwde stift zijn bestemming niet meer kunnen volgen, want het verdrag van Fontaine- bleau bracht het alsnog onder de souvereiniteit der Staten. De religieuzen hebben toen hun intrek genomen in het verlaten Karthuizer klooster in het destijds ook Oostenrijkse Roermond. Toen het concordaat van Napoleon met de paus in 1801 geen vooruitzicht bood op herstel van het stift, zochten de kloostervrouwen een familie, aan wie zij de inbeslag- genomen, doch teruggekochte, goederen tegen een lijf rente af konden staan. Zo kwamen zij in particuliere handen. De kerk werd daarop in 1808 aan de gemeente geschonken en is thans parochiekerk. Nog steeds geeft het complex, zowel door de fraaie stijl der gebouwen, als door de ligging, een heel bijzondere sfeer aan het gezochte Geuldaldorp Houthem. Tenslotte nog iets over de thans Belgische abdij van GODSDAL, welke evenals Daelhem aan de Berwinne gelegen is. Zij werd in 1216 gesticht op een in laatst bedoeld graafschap gelegen allodium van Hendrik III, hertog van Limburg, die dit tot dit doel afstond. In hetzelfde jaar schonk ook Lotharius, graaf van Hoch- stade en Daelhem, tot ditzelfde doel 12 bunder land nabij St Jean-Sart. Het is opvallend, dat Hendrik's zoon Walram daarna (1226) nog in Rolduc hegraven werd, doch mogelijk was de bouw toen nog niet voldoende gevorderd. Godsdal, dat een dochterklooster was van de Cisterciën- serabdij van St Agatha te Hocht, heeft ook een wissel vallige geschiedenis gehad. Evenals Rolduc en St. Ger- lach werd Godsdal in 1574 verwoest en moest na de vrede van Munster hard om haar voortbestaan worden gevochten. Doch bij de verdeling van de drie landen van Overmaze bleef ook Godsdal Spaans. Na de Franse overheersing werd het klooster pas in 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 100