ovaal dreef in het midden der eeuw de rocailles op broodmanden en presenteerbladen, terwijl hij op latere leeftijd ook de strenge omtrekken en klassieke motieven van de Lodewijk XVI stijl toepaste. Een viertal kandelaars met gecanneleerde stam en vier kante voet voorzien van hangende guirlandes en gecise leerde bladranden door S. Striebeek in 1790 ver vaardigd, illustreren het type kandelaar, dat in de laatste kwart der eeuw in Nederland gemaakt werd (afb. 78), terwijl J. H. Schmidt, evenals van Striebeek van bui tenlandse afkomst, een kastanjevaas dreef in de strenge contouren en strakke versiering van het Keizerrijk (afb. 79). In Rotterdam was het de familie Sondagh, vader en zoon, die de traditie van de Maasstad hooghiel den. De vader Rudolf Sondagh dreef o.m. vier kande laars, thans in het Rijksmuseum, zwaar van vorm en krachtig van versiering. Sierlijker is zijn broodmand van 1773 met opengewerkte ranken en bloemornament in de stijl van Lodewijk XV (afb. 73). Dertien jaar later ont wierp hij een terrine met deksel en onderschaal in klas sieke trant. De asymmetrie, de rocailles en de sierlijkheid van de mand, werden hier vervangen door strakke om trekken, hangende guirlandes, parellijsten en open gewerkte ovalen. De zuivere uitvoering, zowel van vorm als ornament van de beide voorwerpen, getuigt van Sondagh's begrip van de Franse stijlen (afb. 76). De sierlijkheid van het Haagse XVIIIe eeuwse zilver spreekt uit de kandelaar van M. van Stapele in zuiver Rococo stijl (afb. 77), evenals uit de bouilloire van En gelhart Joosten, waarbij evenwel de asymmetrie in toom werd gehouden en de neo-klassieke tendenzen reeds te bespeuren zijn (afb. 74). Als slot wordt gewezen op het werk van Frans Simons, wiens meesterteken F.S. dikwijls aangetroffen wordt op werk uit de laatste kwart der XVIIIe en de eerste decen niën der XlXe eeuw; uit de laatste tijd dateert het zil veren tafelservies bestaande uit vier kandelaars, twee kandelabers, een paar kastanje vazen, een soezenmand, een olie- en azijnstel, peper- en zoutvaatjes en koekjes- 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 64