palmetten. Temidden van dit wat vlakke lijnenspel staat een meer ruimtelijk gesneden, realistische palmboom op een wat gestyleerd heuveltje. De rechthoek daaronder is gevuld door een bladvor- mige cartouche met opschrift „De Palmboom". On der deze naam was oorspronkelijk de winkel bekend en, gezien de realistisch afgebeelde koopwaren in de puibalk, verkocht men daar kruidenierswaren. 25. De Deur, pasklaar gemaakt voor een onderhuis, had aanvankelijk breder randhout en daardoor een gunstiger verhouding. Het lage onderpaneel heeft een strak „kussen" met hoekrozetten. Het bovendeel is met glas gevuld en als een snijraam versierd door een fijn spel van gekruiste roeden, die aan één zijde versierd zijn met gesneden astragalen. Het ene stel roeden ontspruit beneden uit een acanthusbladkelk; het andere is boven opgehangen aan een bloemtros, vastgeknoopt door een gestrikt lint, waaraan tevens twee weeldebloemslingers afhangen. Niet onmogelijk is de deur, gezien de gedrukte verhouding, afkomstig uit een tuinhuis. 26. De Kamer is afkomstig uit een huis in de Nieuwe Doelenstraat te Amsterdam. Zij heeft een eenvoudige betimmering die (oorspronkelijk) licht paars geverfd was. Haar wanden staan rechthoekig op elkaar, hebben een lage lambrizering met recht hoekige panelen en zijn ingedeeld door vlakke pilas ters, een penant of dam, en een schoorsteen. Op de beide laatste bevinden zich vaste spiegels over de volle hoogte. Deze zijn omrand door lijsten, gesne den met eiken- en lauwerbladen, en worden be-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 79