nen kwamen sterk onder bekoring van de gees telijke stromingen uit Frankrijk; zij lazen Mon- tesquieu, Malby, Rousseau, Voltaire en menig ge schrift, dat in Frankrijk verboden, bij ons te lande werd uitgegeven. Zo drong het rationalisme door, begrippen over natuurrecht en volkssouvereiniteit vonden ingang en ook de Amerikaanse Vrijheids oorlog (17741783) werkte enerverend op hen in. Typerend voor de tijd is de opkomst 1780) der politieke pers, hoewel er nog geen vrijheid van pers was, die eerst bij de grondwet der Bataafsche Republiek, in navolging van Frankrijk, werd vast gelegd (in Engeland sinds 1695). In de practijk kwam er door de censuur nog weinig van terecht. Op gericht werden (1781) het patriottistische blad „De Post van den Neder-Rhijn" onder Pieter 't Hoen, en in 1782 „De politieke Kruyer"; voorts versche nen de nodige pamfletten. Van de prinsgezinden verscheen nu „De Post naar den Neder-Rhijn" en „De politieke Kruyersknecht". Naarmate de pa triotten in de vroedschap der stedelijke regeringen kwamen, werd de prinsenpartij scherper aangeval len, hoewel vroeger de democraten op de hand van de prins waren, doch zich teleurgesteld zagen door de slappe houding der regering. Hierbij komt, dat de eerste jaren van de 4de Engelse oorlog (1780 1784) fnuikend waren voor onze welvaart en de schuld daarvan geladen werd op de schouders van de prinsgezinden, zodat een algemene ontevreden heid en stellingneming tegen de prins het gevolg was. Vol illusie richtte men zijn ogen naar Frank- 49 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 47