72 staande exemplaren ook als monumenten te gaan zien. Voor deze monumenten moeten in de eerste plaats de plaatselijke instanties opkomen! Het is daarbij thans niet meer van doorslaggevende betekenis, of de molen nog wel economisch bestaansrecht heeft. Iedere molen heeft thans bestaansrecht, alleen al als monument Vele molens zijn inde: daad al door gemeentebesturen gered; doordat de gemeente ze eenvoudig aankocht. Enkele voorbeelden: de molen „De Noord" op het Oostplein te Rotterdam; „De Gooyer" op de Funen- kade en „De Blom" aan de Haarlemmerstraatweg te Amsterdam; „De Valk" op de Beestenmarkt te Leiden; de molen aan de Meterenscheweg te Geldermalsen; „De Bazuin" op de Zeedijk te Harlingen (tijdens de bezet ting door de Duitsers vernield) en de molen te Maas sluis. In de laatste tijd hebben zich opnieuw enige ver heugende gevallen van aankoop van molens door ge meenten voorgedaan, nadat men tot de overtuiging was gekomen dat zij anders onherroepelijk verloren zouden zijn gegaan: de „Jan van Arkel" te Arkel (ten Noor den van Gorinchem), „De Prins van Oranje" te Buren (waarvoor ook Prinses Wilhelmina, toen nog Konin gin, een bijdrage verleende) en de molen te Wilnis. De vraag rest nog: wat doen de gemeenten met deze aangekochte molens? Er moet inderdaad „iets mede gedaan worden" al was 't alleen maar om het verval te weren of te stuiten. Indien het niet lukt een molenaar huurder te vinden kan men de opslagruimten van de molen verhuren als pakhuis. Tegen inrichting tot jeugd herberg zijn veel bezwaren in te brengen; de molen leent zich niet tot zulk een doel. Veel steile trapjes en primitieve balustraden veroorzaken ongelukken; het toezicht zal door de vele afzonderlijke verdiepingen ondoeltreffend zijn; het brandgevaar is groter dan in normale woonruimten. Daarnevens is er de psychologi sche factor: de jeugdige bezoekers uit binnen- en bui tenland krijgen het idee, dat de molen „uit de tijd" is en alleen nog net goed genoeg om als een overigens vrij

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 89