„stoom en electriciteit, maar verhinderen wil zij, dat „van het zeer grote aantal molens dat ons land rijk is „geweest, niets meer overblijft dan enkele korenmolens „bij afgelegen dorpen, die toch ook binnen afzienbare „tijd zullen verdwijnen. Zij wil hier en daar een molen, „die bijzonder fraai het landschap stoffeert of die door „zijn type tot de zeldzame cultuur-historische monumen ten kan gerekend worden, voor ihet nageslacht bewa- „ren, zoo mogelijk steun biedende om hem in de gele genheid te stellen nog productief werk te verrichten, „volgens zijn bestemming." Van deze voor de moderne tijd nogal langademige zin is vooral de laatste passage van belang. De vereniging heeft in beginsel slechts in die gevallen steun verleend, waarin duidelijk kon wor den aangetoond dat de molen als windmolen nog eco nomisch bestaansrecht had. Maar al te vaak werd ook in die tijd al gedacht, dat de windmolens als kracht werktuig zonder meer verouderd waren. De vereniging „De Hollandsche Molen" heeft in zeer vele gevallen financiële steun verleend bij de herstel ling van windmolens en staat bovendien altijd klaar met deskundige technische en juridische adviezen, die door de belanghebbenden ten hoogste worden gewaar deerd. Ter stimulering van het goede werk reikt zij certificaten uit aan diegenen die zich op het gebied van de molenbescherming bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Een dergelijke onderscheiding wordt door de bezitters op hoge prijs gesteld. In September 1924 heeft zij een „Ideeën-Prijsvraag tot het verbeteren van oudhollandsche windmolens" uitge schreven, waardoor de molen beter dan tot dusverre aan de mededinging van moderne krachtwerktuigen het hoofd zou kunnen bieden, zonder aan schoonheid te verliezen. De inzendingen hebben veel nieuws opgele verd op molen-technisch gebied; er waren belangrijke suggesties, waaruit o.m. de later te bespreken Dekker- wiek is naar voren gekomen. De vereniging heeft ook bekendheid verworven, door- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 77