De molen St Victor te Amsterdam (thans verdwenen) bezat een prachtige steen met een afbeelding van de schutspatroon van het molenaarsgilde, waaronder het rijmpje: „Een prins die treckt int veld „Om Victori te behaalen „Door Gods seegen ben ik gesteld „Tot burgerdienst te maaien." Anno 1685. St Victor, de schutspatroon van de molenaars, was om streeks het jaar 300 als Victor van Marseille soldaat in het Romeinse leger ten tijde van Diocletianus. Hem werd bevolen aan Jupiter te offeren. Hij stiet echter het altaar omver en verbrijzelde het afgodsbeeld. Voor deze daad moest hij de vreselijkste martelingen ondergaan. Ten slotte werd hij half platgedrukt met behulp van een molensteen en onthoofd. Het verband van deze heilige met het molenaarsambacht is dus wel zeer merk waardig! De molen „De Vrijheid" te Schiedam bezit thans nog een fraaie gevelsteen. In een nis staat een soldaat met de hoed op de hellebaard: het symbool van de vrij heid. De korenmolen te Katwijk („De Geregtigheid") bezit een steen met het volgende opschrift: ,,'t Gewicht te ligt of te zwaar „Is een grouwel voor den Heer „Maar valsheid in de waar „Dat kwetst de ziele meer. „Gestigt bij Henderik van der Muele Ao 1740 „En de eerste steen geleyt „Door Jacobus van der Muele den 24 April". „De Korenbloem" te Gouda en „De drie Korenbloe men" te Schiedam bezitten gevelstenen, waarop koren bloemen zijn afgebeeld. Talloos vele zijn deze interessante stenen. Wij moeten 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 73