Bij wipmolens en paltrokken treft men soms verticaal staande op de achterzijde van de kap een fraai gesne den „makelaar" aan, al of niet voorzien van een wind wijzer. Ook deze makelaars zijn vaak prachtige voor beelden van originele volkskunst. Zij zijn verwant aan de makelaars die een onderdeel uitmaken van de dak versiering der oude boerenhofsteden. In de beschildering van de houten delen van de molens is een zekere regelmaat te bespeuren. Zo is de kop van de as bijna altijd in sterk sprekende kleuren uitgevoerd en voorzien van een stermotief. De roeden zijn vrijwel altijd zwart of bruin geteerd doch vlak bij de as vindt men lichtere kleuren. In het algemeen wordt het hout werk van de poldermolens in groen uitgevoerd, met wit of een andere lichte kleur voor stijl- en regelwerk. De kappen van de wipmolens zijn in Holland ook meestal groen, soms ook ziet men een fraaie rode kleur. In Friesland zijn deze kappen meestal niet geverfd doch eenvoudig zwart geteerd. Een andere verfraaiing is de geprofileerde „naald" aan de voorzijde van de kap van een wipmolen (de borst), welke naald in een bal of eikel eindigt. De onderzijde van de borst is in Holland met een sierlijk gebogen lijn afgewerkt. Het zou te ver voeren in dit betrekkelijk ge ringe bestek op deze beschilderingen en verdere versie ringen nader in te gaan. Het is echter zeker een rijk arbeidsveld voor de volkskundige en we zien met be langstelling een dissertatie op dit gebied tegemoet! We willen niet onvermeld laten het kruirad, dat ook vaak liefdevol is beschilderd, ook met een stermotief voor de kop van de as, in vele bonte kleuren, met spa ken en velgen wederom in het traditionele groen en wit. Evenals de oude huizen bezitten de stenen molens vaak een gevelsteen, vermeldende het jaar van stichting en de naam, voorzover deze niet op de baard voorkomt, en soms voorzien van een aardig rijmpje. 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 72