ongebruikt zal blijven. Ook een molen die „op de sloper wacht" zet men in de aangegeven stand. De polder molens, die gedurende een droge zomer weinig te malen hebben, ziet men in die tijd vrijwel altijd in overhek- stand. Het gevaar voor blikseminslag schijnt bij deze stand 't geringst te zijn. Ziet men een poldermolen in deze stand, doch met volle zeilen belegd, dan wil dit zeggen dat de molenaar te kennen geeft, dat er wel waterbezwaar is en hij ook wel wil malen, doch dat het water niet snel genoeg naar de molen kan toestromen tengevolge van het welige tieren van onkruid en wieren in de naar de molen leidende sloten. De poldermeesters dienen er dan op toe te zien dat de sloten worden ge reinigd, hetgeen overigens bij de periodiek terugkeren de „schouw" is geregeld. Deze stand noemt men de „proteststand". 3. „In vreugde". Men zet de molen in vreugdestand door een der wieken juist zo te zetten dat hij de verti cale stand nog niet bereikt heeft. De wieken draaien, als men met 't gezicht naar ,,'t gezicht" van de molen staat gekeerd, in een richting, tegengesteld aan die van de wijzers van een uurwerk. Het wiekenkruis wordt nu stil gezet juist voordat een der wieken van de buiten roede door de verticale stand heen zou gaandeze wiek staat dan „komend". Alle wieken staan dan iets „te kort" voor de werkstand. Men mene niet dat dit verschil niet gauw op te merken zou zijn; een ieder die deze molentekens verstaat en vroeger waren zij ten platte- lande algemeen bekend ziet onmiddellijk dat er iets vreugdevols bij de molenaar gaande is, in hel bijzonder wanneer daarbij onze nationale driekleur op de kap wordt geplaatst. Een typisch Hollandse aanblik, zo'n molen in vreugdestand in de wijde polder! De molenaar geeft te kennen, dat zijn gezin is vermeerderd, of dat zoon of dochter in 't huwelijksbootje zullen stappen. Ook wanneer dijkgraaf of poldermeesters een huiselijk feest vierden was dit voor de molenaar aanleiding zijn werktuig in vreugdestand te zetten. Het is wel merk- 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 67