47 Het is wel merkwaardig dat de oud-vaderlandse molen in ongerepte vorm ons de volledigste schoonheidsim pressie geeft (zie afb. 16 en 25). Zo komen de moder niseringen aan de molenwieken, als b.v. het „stroom lijnen", waarover in een later hoofdstuk meer zal wor den gezegd, de schoonheid nimmer ten goede, hoewel vele molenkenners de stroomlijnwieken toch uit aesthe- tisch oogpunt zeer kunnen waarderen. Toepassing van aluminiumverf op gestroomlijnde roeden doet aan vliegtuigbouw denken, waartegen op zichzelf geen be zwaar zou zijn, doch dit uiterlijk is in strijd met de robuste kantigheid van de overige molendelen. Een an dere vorm van ontsieren is het vervangen van de rieten bedekking door ijzeren golfplaten, hetgeen men ook wel eens ziet. Indien mogelijk moet ook dit voorkomen worden. Minder gemakkelijk te bestrijden is het verschijnsel van de ontsierende aanbouwen tegen en om de molen. Het bedrijf breidt zich uit, de mulder wil meer opslagruim te, gaat nevenbedrijfjes uitoefenen, wil zijn zich uit breidende gezin prettiger laten wonen. Zolang de bij gebouwtjes niet te hoog worden zal de windvang niet noemenswaardig belemmerd worden. Doch de molen in zijn stoere degelijkheid staat daar dan te midden van stijlloze en zielloze schuurtjes en woninkjes die hem omlaaghalen tot het alledaagse en „goedkope" niveau van de moderne tijd. Ook hier zijn het juist de in dustriemolens die het zwaarst aan deze aantastingen van hun eigen min of meer voornaam karakter onderhevig zijn. Gelukkig begint men thans in dezen reeds naar betere oplossingen te streven, en vaak met succes. Wanneer een windmolen buiten gebruik wordt gesteld wil dit niet zeggen dat er geen gebruik meer wordt ge maakt van het inwendige van de molen. In de molen romp wordt b.v. een motorisch gedreven maalbedrijfje uitgeoefend of men maakt zich de romp ten nutte als opslagruimte. De wieken, de kop en het kruiwerk zijn dan voortdurend buiten gebruik en geraken spoedig tot

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 58