44 HOOFDSTUK IV DE MOLEN IN HET LANDSCHAP De schoonheid van de windmolen in ons Hollandse landschap heeft altijd tot de harten van zeer velen ge sproken. Hetzelfde vernuft dat de dijken schiep die het water keerden, construeerde ook de molens, die het water wegmaaiden. Hun forse en toch fraaigevormde rompen verhieven zich in het landschap als het ware juist op die plaatsen waar een onderbreking der horizontale lijnen het meest welkom was, en hun machtige wieken wentelden „voor de steile hemel om" ten bewijze van hun rusteloze en onversaagde arbeid. Van dichtbij, met felle wind, een krakend zuchten en steunen, een sidde rende molen van groot geweld. Van veraf gezien, als onderdeel van een silhouet aan de horizon, een geestig stukje speelgoed, een beweeglijk deeltje in een slome wereld. Niet alleen wij, doch vele buitenlanders kennen onze zware wolkenluchten, onder een zomerzon aan schuivend over lage polders en grillige donkere scha duwvlekken werpend op de zo keurig verkavelde wereld. De molen is in dit spel een onontbeerlijk element; de malende wieken symboliseren de beweeglijkheid van wind en wolken. Deze molenschoonheid geldt in het bijzonder van dat deel van Nederland, waarvan de dich ter zegt Maar haalt men Hollands water weg, zijn plassen en zijn vaarten, dan is mijn land geen Holland meer, al staat het op de kaarten Bijzonder fraai zijn de weinige streken waar de molen complexen van weleer nog intact zijn, zoals in de Al- blasserwaard (Elshout) (zie afb. 13). Luchtfoto's van deze gebieden zijn niet alleen zeer instructief, doch vaak

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 53