40 provincies of gemeenten is dit min of meer toevallig. De gemeenschappelijke boezems moeten een grote ca paciteit hebben en bestaan dan ook vaak uit brede vaar ten, kanalen, meren en/of plassen (in Friesland b.v.!). Ook kent men nog de zgn. bergboezems in de polders zelfhet zijn omkade stukjes land die dienen kunnen tót tijdelijke waterberging, b.v. gedurende de winter wanneer het peil in de boezems zo hoog is dat verder malen niet wordt toegestaan („sluiten" van de boe zem). De waterschappen en (hoog)heemraden hebben hun eigen keuren en verordeningen waaraan streng de hand wordt gehouden. Zij omschrijven rechten en plichten van bestuur en ingelanden. Zij schrijven voor wat jaar lijks gedaan moet worden om de polders in goede staat te houden (men denke b.v. aan de periodiek terug kerende „schouw") en worden algemeen gerespecteerd. Nadere detailkwesties worden geregeld in afzonderlijke polderreglementen. Hierbij spelen traditionele gebrui ken, zoals vaak in het molenleven, een grote rol (wacht- stokken, polderbekers etc.). Men zie hiervoor het reeds eerder aangehaalde uitstekende werk „Molenleven in Rijnland" van A. Bicker Caarten. Fig. III toont ons de inwendige constructie van een poldermolen. Het principe is uiteraard hetzelfde als bij de korenmolen. De tanden van het kroonwiel (of boven- wiel) grijpen in die van de bonkelaar, een rad van kleinere afmetingen dat bevestigd is op de staande spil. Aan het benedeneinde van deze spil vinden we de on- derbonkelaar, waarvan de tanden grijpen in die van het „onderwiel", welk wiel gemonteerd is op de horizontale „wateras". Op deze zelfde wateras is het scheprad be vestigd. Het onderwiel is van forse afmetingen en wen telt in een waterdichte ruimte. Het scheprad bevindt zich tussen twee zware muren, de zgn. krimpmuren, en stuwt het water langs de „opleider" naar boven. De „wachtdeur" belet het terugvloeien van het \yater. Bij de „vijzelmolen" is het scheprad vervangen door de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 49