3 X 4 of 18 watermolens in bedrijf. Grotere droog makerijen bezaten complexen van veertig, vijftig of zestig windmolens, hetgeen een onvergelijkelijk schoon gezicht opleverde. Er zijn bij deze getrapte bemaling nog allerlei bij zonderheden op te merken. Zo b.v. het feit, dat het soms lijkt dat de molens van eenzelfde gang op het zelfde niveau liggen. Dit komt dan doordat het schep rad in de onderbouw op verschillende hoogten is ge monteerd, iets, dat overigens sporadisch voorkomt. Men onderscheidt ook enkele (afzonderlijke) molengangen en dubbele (gemeenschappelijke)lichte en zware molengangen. Getrapte bemaling vinden we thans nog in de Drie manspolder (Stompwijk), de Droogmakerij „Westein de" (Aarlanderveen) en in de Tweemanspolder (Ze venhuizen). Verdwenen zijn de getrapte bemalingen van de Eendrachtspolder (Zevenhuizen), de Ronde Ve nen (Wilnis), de Honderd Morgen (Moercapelle) en van de Drooggemaakte Polders van Bleiswijk en een gedeelte van Hillegersberg. Ook de Beemster, Purmer, Schermer, enz. hadden vroeger getrapte bemaling. In de plaats van de molens kwamen veelal electrische ge malen. In sommige gevallen kan een polder zijn water direct lozen op een boezem, vanwaar het langs natuurlijke of kunstmatige weg op het buitenwater (zee, grote rivie ren) wordt afgevoerd. Niet altijd zijn de polders in zo gunstige omstandigheden. In zeer vele gevallen is het nodig polders te verenigen in lichamen met een ge meenschappelijke waterberging. Deze verenigingen van polders zijn waterschappen, heemraadschappen of hoog heemraadschappen. De grenzen van deze waterschap pen e.d., waarvoor men tevergeefs in de vocabulaires naar Engelse, Franse of Duitse vertalingen zal zoeken (om van de overige talen niet te spreken), worden vol komen bepaald door de waterstaatkundige toestand van het land en indien zij al samenvallen met grenzen van 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 48