38 door de windmolens als „teams" te laten werken en ook door de invoering van schroefpomp of vijzel, die een veel groter opvoerend vermogen heeft dan het een voudige houten scheprad. Wij hebben reeds even aan gestipt dat bij het leegmalen van diepe plassen de mo lens als het ware tijdens het droogleggen naar het diep ste middenpunt van de droogmakerij „afdaalden". Men begon nl. met om het meer een ringvaart aan te leggen, met vrij zware dijken. Aan deze ringvaart werden een aantal molens gebouwd. Deze molens maalden het wa ter uit het meer totdat een bepaald niveau was bereikt. (Onnodig te zeggen dat het uitgeslagen water via de ringvaart werd afgevoerd.) De naar de molens leidende vaarten of weteringen kwamen dus bij het verder zak ken van het peil in de droogmakerij vrijwel droog te staan. Dan kreeg iedere molen een confrater, die zich dieper in de toekomstige polder en dus ook lager be vond aan een binnen- of tussenboezem en het water naar de oudere hoger gelegen molen toemaalde. Zo bleek soms nog een derde serie molens nodig. Het spreekt overigens wel van zelf dat men niet „al doende" tot de ontdekking kwam, dat er op verschillend niveau gelegen molens nodig waren; dat was van te voren reeds in het plan opgenomen. Men krijgt dus op diverse plaatsen molens, die elkander het water toemalen, zo dat het grote hoogteverschil trapsgewijze wordt over wonnen tot het niveau van de ringvaart (die als boezem in gebruik blijft) is bereikt. Aldus spreekt men van ge trapte bemaling, uitgevoerd door „molengangen", die bestaan uit een ondermolen en een bovenmolen, soms nog met een middenmolen ertussen. Men kende ook gangen van vier molens: 1ste en 2de ondermolen, mid denmolen, bovenmolen. De vrij kleine Nieuwkoopse Droogmakerij had zes mo lengangen, nl. drie gangen van vijzelmolens, iedere gang twee hoog malende (dus uit twee molens be staande), en drie gangen schepradmolens, ieder vier hoog malende. In het geheel waren hier dus 3 X 2 en

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 47