24 tweede helft van de negentiende eeuw zijn de pelmolens door de stoompellerijen verdrongen. Van groot belang waren ook de papiermolens. De eerste papiermolen was „De Kauwer" te Westzaandam, spoe dig gevolgd door enige andere, die uitsluitend zgn. grauw- en blauwpapier fabriceerden. Deze papiermo lens waren kenbaar aan de lange droogschuren en de schoorstenen, die aangaven, met hoeveel schepkuipen het bedrijf was uitgerust. Men kende toen al wat wij nu noemen het „Oudhollandse" geschepte witte papier, dat echter niet in de windmolens, doch in de waterrad papiermolens op de Veluwe werd vervaardigd door uit Frankrijk uitgeweken papiermakers (o.a. Martin Or- ges). Deze Veluwse papiermakers moesten in 1673 wederom de wijk nemen voor de Franse legers van Lodewijk XIV. Zij vestigden zich in Holland, in het bijzonder in de Zaanstreek, en van die tijd af legde men zich aan de Zaan ook toe op de vervaardiging van wit geschept papier. Het grondmateriaal bestond uit lom pen; deze werden met behulp van de „Hollander", een ingenieus werktuig, fijngehakt. Aan de zuiverheid van de gebruikte grondstoffen en de deskundigheid der papiermakers ontleende dit papier zijn hoge kwaliteit; het was ook in het buitenland zeer gezocht en werd voornamelijk gebruikt als boekdrukpapier. Tot in de tweede helft van de negentiende eeuw het velijnpapier werd uitgevonden en de buitenlandse concurrentie toe nam, kende deze tak van het windmolenbedrijf een tijd perk van grote bloei. De molen „De Schoolmeester" te Westzaan is de enige thans nog werkende papiermolen. Het zou te ver voeren, in dit bestek een volledig beeld te geven van alle windmolenbedrijven, die men in de Zaanstreek en in Holland kende. Met een korte vermel ding der overige bedrijven moge worden volstaan. Voor het veel geëxporteerde scheepsbeschuit beschikte men over een groot aantal forse korenmolens, die hun meel leverden aan ongeveer 100 grote bakkerijen. De snuif molens, evenals de specerijmolens klein van bouw, be-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 29