olie. Het was waarschijnlijk nog in de veertiende eeuw dat men op de gedachte kwam om de windkracht te be nutten voor het droogmalen van plassen, veelal ont staan door verveningen. Ingrijpende wijzigingen in de bouw van de molen waren hiervoor nodig, en er ont stond een geheel nieuw type, de wipwatermolen of wip molen (zie afb. 2), waarvan het oudst bekende exem plaar in 1430 werd opgericht in de polder Bonrepas bij Schoonhoven. Het hoge, meestal uit twee verdiepin gen bestaande molenhuis van de standerdmolen is nu vervangen door een kleinere ruimte, waarin zich uit sluitend het gaande werk bevindt, en de „voet" van de standerdmolen is hier uitgegroeid, tot de eigenlijke werkruimte, waarin zich bij dit type geen maalstenen bevinden, doch een verticaal gesteld schoepenrad dat, in beweging gebracht, het overtollige water uit de pol der wegslaat. De thans veelal gebruikelijke vijzels of schroefpompen kende men toen nog niet. Het onder stuk van de molen is niet beweegbaarhet schoepenrad, dat buiten tegen de molen is aangebracht, heeft dus ook een vaste stand. De kop van de molen daarentegen moet de wind kunnen volgen en is draaibaar. De overbren ging van de windkracht van de molenas op het schoe penrad vergt dus een bijzondere voorziening. Men vond de oplossing door de „standerd" te vervangen door een zware holle koker, waaromheen de kop van de molen gedraaid kan worden. Door die koker voerde men nu de verticale spil (koningsspil), welke door middel van een stel houten tandraderen het scheprad doet wente len. Doch spoedig voelde men de behoefte om voor de be maling van de polders molens te hebben van steviger constructie en van groter vermogen. Men vond die in de achtkante grondmolen of weidemolen, die bestaat uit een getailleerd stevig molenlichaam van hout, met riet gedekt, of van steen, en bekroond door een relatief kleine kap. Alleen deze kap is draaibaar; het kruien van de molen is dus veel gemakkelijker geworden. Nu 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 19