Het accumuleren van windenergie met behulp van be staande windmolens is niet zo eenvoudig. Bekend is het denkbeeld van de Zweedse professor Otto Petersen, die door de kracht van de molen lucht wilde doen samenpersen in grote ijzeren vaten en met die spanning electriciteit wilde opwekken. In de practijk is er niet veel van terecht gekomen. Omstreeks 1930 heeft ook de Delftse ingenieur Van de Werfhorst een plan ontworpen tot het opwekken en accumuleren van electrische stroom door windmolens. Dit project was echter in de practijk te kostbaar. Actueel is het plan van de Leidse technicus Zierfusz tot opwekking van energie door windmolens, waarvoor de vereniging „De Hollandsche Molen" een bijzondere commissie heeft gevormd, welke tot taak heeft de prac- tische uitvoerbaarheid van het plan te onderzoeken. Het Rijk draagt in belangrijke mate bij in de kosten van dit onderzoek. Voor het op moderne wijze benutten van de windenergie kan worden verwezen naar de Russische complexen van windmotoren in de Oekraïne, voorzover deze niet door de indertijd terugtrekkende Duitsers zijn vernield. Het is bekend, dat de windmolenaerodynamica in Rus land een hoge vlucht heeft genomen (Syur; men zie in dit verband ook het Prinsenmolenboek)Ook de Denen en de Duitsers hebben op dit gebied gepubliceerd. Het bestek van dit boekje laat niet toe op deze materie in den brede in te gaan. We willen alleen nog even iets meer vertellen van de wijze, waarop de Russen de wind energie-voorziening hebben aangepakt, waaromtrent in 1930 het een en ander werd gepubliceerd. Het grote plan staat onder leiding van het Centrale Lucht Insti tuut te Moskou, welks programma is gesplitst in vier delen: a) onderzoek naar de voorraad en de verdeling der windenergie; b) ontwerpen van windmotoren; c) wetenschappelijke beproeving van windmotoren; d) lei ding van de bouw van proefwindkrachtinstallaties. Op 97

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 120