VOORWOORD De Hollandse molen neemt een dusdanige plaats in in ons volksbestaan, dat wij het waardeeren, dat de Heemschutserie, die reeds een eerbiedwaardig aantal uitgaven publiceerde over datgene wat deel uitmaakt van de karakteristieke bekoring van ons land op het ge bied van kunst en historie, thans een uitgave het licht doet zien, geschreven door den kenner en vriend van de molens, den heer K. Boonenburg. Ontelbaar zijn de publicaties, van ouden en recenten datum, op molengebied; dikke boeken werden uitgege ven over de constructie, geestdriftige beschouwingen over de beteekenis der molens uit aesthetisch, econo misch en technisch oogpunt verschenen. Wij verheugen ons erover, dat thans van de hand van een deskundige een samenvatting het licht ziet, die de molens zelf be schrijft, en waarin vele vragen worden beantwoord, die de molens bij den liefhebber oproepen. Hierdoor wordt hij in staat gesteld een beter begrip te krijgen van de beteekenis van het oude maalwerktuig. De molens hooren bij Nederland; zij geven aan het dorp met het kerkgebouw een zekere wijding en in het land schap zijn zij een onontbeerlijk element van schoon heid. Helaas zijn de laatste jaren vele molens verdwe nen en ook aan den oorlog betaalden de molens hun cijns, toen, vooral in Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg, vele werden verwoest, die met verbeteringen aan wiekenkruis en maalinrichting waren uitgerust. Het aantal molens, dat in het begin dezer eeuw ongeveer 8000 bedroeg, is thans tot 1300 teruggeloopen. Het Nederlandsche volk moge beseffen, dat het in het bezit der molens een rijkdom heeft, die mede de pracht van ons land bepaalt. 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 10