We kunnen dus zeggen, dat er van de 1467 in Neder land aanwezige intact zijnde windmolens niet minder dan 161 zwaar zijn beschadigd of vernield door het oorlogsgeweld, of wel bijna 11 °!o- Deze 161 windmolens zijn niet alle aan dezelfde vorm van oorlogsgeweld ten offer gevallen. 98 exemplaren vielen ten slachtoffer aan diverse oorlogshandelingen, als beschieting door kanonnen, door tanks of vanuit de lucht (hieronder nog begrepen 2 wegens inundatie, 1 wegens V-l ontploffing, 1 omvergetrokken door kabel ballon en 1 gesloopt voor brandhout). Niet minder dan 60 windmolens zijn door de Duitsers, althans naar het oordeel van de leek meestal zonder militaire noodzaak, opgeblazen, in brand gestoken of gesloopt. Vooral in Midden-Limburg is dit het geval geweest. De geallieerde troepen vernielden 3 windmolens. In feite zijn er in direct door het optreden van de Geallieerden natuurlijk meer vernield; deze zijn begrepen in het eerstgenoemde aantal van 98. De 60 door de Duitsers vernielde molens zijn echter niet gedurende de krijgshandelingen, doch daarvóór (vaak zeer kort daarvóór!) door zgn. Spreng- kommando's verwoest. Plannen tot herstel kwamen in vele gevallen snel tot stand. Vaak werden daarbij de gewestelijke of plaatse lijke Wederopbouwbureaux ingeschakeld. De uitvoering der plannen werd echter in hoge mate bemoeilijkt door materialenschaarste en het probleem van de berekening der geleden schaden (op vooroorlogse prijsbasis). Het Ministerie van Onderwijs heeft in dezen bij het Ministe rie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een bijzon dere regeling weten te verkrijgen. Niettemin valt te vrezen, dat slechts een zeer gering aantal molens zal worden herbouwd. In onderstaande tabel, welke geba seerd is op de cijfers van 1 Jan. 1943, zijn dan ook de zwaar en zeer zwaar beschadigde en vernielde wind- (en waterrad-) molens geëlimineerd. Zij geeft aldus onge veer de toestand weer, zoals die medio 1946 (het tijd stip van verwerking der oorlogsschadegegevens) was: 81

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 102