overgeleverd aan de latere geslachten. De oevers van het aloude Zwin zagen de stede kiemen en ontstaan. Sedert de Xlle eeuw zag men haar toenemen in kracht en welvaart en in de XHIe eeuw gedijen tot het voornaamste centrum van de economie van West-Europa. Tot in de XVe eeuw zag men ze een onvergelijkelijke weelde voor de ogen van inwoners en vreemdelingen uitstallen, wier tintelende afglans ten eeuwigen dage bewaard ligt in heerlijke gebou wen en verrukkelijke kunstwerken. Maar het lot bleef haar niet altijd genadig, want ook voor landen en steden mag het geluk niet steeds bestendig van duur heten! Stap voor stap schreed het verval naar binnen haar muren en gaandeweg verzonk het een maal van leven en beweging trillende Brugge in een stille, ja soms benauwende sluimer, die het eeuwen lang als met gesloten ogen zijn dagen liet verdromen. Toen werd de eenmaal lachende, zingende stede, waar vorstelijke personen thuis waren, waar ridders statig door de straten reden, waar geldmagnaten van de handelswereld hun winstgevende zaken kwamen afsluiten, waar krijgshaftige poorters in de dood tartende rijen luid dreunend opstapten, de vijand tegemoet.Toen werd ze „een dode maagd" be klaagd en betreurd, maar even zeer ook bewonderd, geprezen om haar eeuwige schoonheid. Want „de kille vinger der vernieling" heeft die nimmer ten volle kunnen krenken, „de sprankels der bezieling" in haar wezen nooit volledig gedoofd. Een blik in de waarschijnlijke toekomst van Brugge laat zulks weer bevestigen. Immers, al is het ongetwijfeld waar dat Brugge te gener tijde nog de weg terug zal gaan naar het Eden waarin het hon derden jaren her mocht verwijlen, nieuw licht straalt beloftevol aan zijn kimme. De jongste tijd lei nieuwe horizonten open; de schone Vlaamse stede 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 88