schilder, verheft zich sedert 1871 op het tevens naar hem genoemde Memlincplein. Het bronzen beeld van Jan van Eyck lokt mede de bezoekers der stad sedert 1878 naar het stemmige plein, dat eveneens naar dit kunstenaarsgenie is genoemd. (Afbeel ding 28) Brugge was ook de geboorteplaats van de hoog geprezen wiskundige Simon Stevin (1548—1620), generaal-kwartiermeester van Prins Maurits, be kwaam vestingbouwer, ook uitvinder van de zeil wagen en anderzijds, een kloekmoedige verdediger van de waarde der eigen moedertaal. Hij verwierf er reeds in 1846 zijn gedenkteken, op de oude Vrijdag markt met goed geluk uitgevoerd door beeldhouwer Simonis. De bouwwerken, die werden opgericht in neo- gothische stijl, toen de romantiek overheerste, mogen niet altijd geslaagd heten. Het Oude Station, ter Vrijdagmarkt opgetrokken in 1877, door bouwmees ter Schadde, ondervond veel en gerechtigde kritiek. Hij bracht het immers niet verder dan een zielloze navolging van de laat-gothische Brugse bouwstijl, zonder de Middeleeuwse geest te kunnen overdra gen op een constructie, die noodzakelijk dient te worden aangepast aan de vereisten van een modern spoorwegstation. Het werd een van de vele anachro nismen, zoals de romantische periode met hare blinde bewondering voor een verleden dat voor goed heen was, er meer heeft voortgebracht. De Rijks normaalschool voor onderwijzeressen te Brugge, in 1880—1883 opgetrokken aan de St. Jorisstraat vol gens de plannen van bouwmeester De la Censerie, mag beter geslaagd heten. Na 1900, toen zich voor Brugge dank zij de inrich ting van Brugge-zeehaven nieuwe en grotere econo mische mogelijkheden aankondigden, rezen in de 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 86