In dit laatste gewest heeft zij dan nog te letten op de scherpe mededinging van andere, dichtbij gelegen havens. 2. Monumenten en gebouwen uit de jongste eeuw De periode der XlXe eeuwse romantiek heeft in Brugge op de schilderachtige stadspleinen een aan tal standbeelden doen onthullen ter ere van helden der vaderlandse geschiedenis en mannen van be tekenis voor wetenschap en kunst. Op de grote markt prijken sedert 1887 de stoere beelden van de manhaftige poorters Jan Breydel en Pieter de Coninc, wier namen een gulden klank zullen bewaren, zolang men het roemrijke Vlaamse epos van de Guldensporenslag in 1302 zal gedenken. De beeldhouwer Paul de Vigne heeft hen meesterlijk en zonder storend pathos afgebeeld in een houding waarin zoals het bij hen past kracht en onbuig baarheid spreken. Het prachtig neo-gothisch voet stuk draagt versiering in halfverheven beeldhouw werk, gewijd aan de hoofdmomenten uit Vlaanderens toenmalige strijd voor zijn naar de keel gegrepen zelfstandigheid: de Brugse Metten, het slagveld bij Kortrijk, de terugkeer der zegevierende Bruggelingen en de slag bij de Pevelenberg. Op de vier hoeken werden torentjes met allegorische voorstellingen van de vier grote Vlaamse steden, Brugge, Gent, leper en Kortrijk, aangebracht. (Afbeelding 10). Aan een Bruggeling, beeldhouwer H. Pickery, heeft men de twee standbeelden te danken, welke Brugge rond dezelfde jaren onthulde voor meesters van het palet en penseel, die de wereldfaam vestig den van de XVe eeuwse Brugse schilderschool. Het standbeeld van Hans Memlinc, Brugge's lievelings- 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 85