lust niet vertoonden, die in vroegere, betere tijden hoogtij vierde? Slechts enkele voorname en grote bouwwerken hebben in deze ongeluksjaren het stads beeld verrijkt, terwijl veel meer oudere en belang rijker huizen daaruit gedeeltelijk of geheel werden weggenomen door rampzalige vernieling. In de XVIIe eeuw rezen een paar mooie barok- gebouwen in de Zwinstad op. De godsdienstige be roerten der XVIe eeuw riepen immers de tegen- hervorming wakker en gedurende de XVIIe eeuw bewerkte zij een intense katholieke herleving binnen de Zuidelijke Nederlanden. Zij openbaarde zich in tal van nieuwe kerken, in zg. Jezuïetenstijl voltrok ken. Te Brugge werd tussen 1619 en 1641 een der gelijke kerk gebouwd, de huidige Sint Walburga, oorspronkelijk toegewijd aan de grote Jezuïet missionaris Sint Franciscus Xaverius. Men begon ze onder de leiding van Huyssens, zelf Jezuïet, en zij werd voltooid door bouwmeester Jan Poulé. De barokgevel met dorische zuilen maakt een buiten gewoon rustige en harmonische indruk. De kerk ver toont achter het koor een merkwaardige toren, die echter niet af geraakte. Zij spreidt daarbij een rijke verzameling schilderijen van Brugse meesters ten toon, van Pieter Claeissens, J. Garemijn, Jos Ode- vaere, Suvée e.a. Haar merkwaardige predikstoel is het werk van de beeldhouwer Artus Quellin. (Afbeel ding 27). Als een zeer voornaam barokgebouw uit de XVIIe eeuw te Brugge, moet ook aangewezen worden de proostdij van Sint Donatiaan, gelegen op de burcht, het huidig politiecommissariaat, die in 1662 werd opgetrokken. Trots de aangebrachte versiering doet de mooie gevel eerder sober aan. De kerk van de ongeschoeide Karmelieten kwam te Brugge op het einde van de XVIIe eeuw, tussen 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 77