vangen. Vergezeld van zijn eerste gade, Joséphine de Beauharnais en een talrijk gevolg, verbleef hij er van 12 tot 14 Juli en ondervond de warmste genegen heid van de bevolking. Na korte tijd verbeurde Napoleon I echter deze sympathie, niet alleen door dat hij het concordaat met de paus verbrak, maar vooral wegens zijn talrijke moordende oorlogen, waar voor ook haar zonen verplicht werden hun bloed en leven veil te hebben. Op 23 September 1811 keerde Napoleon, ditmaal als keizer, weer naar Brugge en bezocht daarbij de streek van het Zwin om er zijn verdedigingswerken tegen Engeland te organiseren. Te dezer gelegenheid gaf hij opdracht tot het delven van het Napoleon-kanaal, de huidige vaart Brugge— Sluis, die hij door Spaanse gevangenen deed uit graven. De algemene stemming te Brugge tegenover hem was echter reeds geheel omgeslagen. De nederlagen van de Franse keizer in 1814—1815 hadden de oprichting van het Koninkrijk der Neder landen voor gevolg. De nu weergevonden vrede legde de grondslag voor een bescheiden economische op bloei van Brugge. Wellicht had hij zich mettertijd krachtiger kunnen affirmeren. Edoch! Sedert 1828 groeide ook aldaar de bewuste weerstand van het Zuiden tegen het Noorden. Twee jaar later kwam hieruit de Belgische revolutie voort, bij wier afwik keling Bruggelingen, als Constantin Rodenbach, de Meulenaere en Paul Devaux, een lang niet beschei den rol hebben gespeeld. 2. Bouwwerken uit de XVIIe en XVIIle eeuwen Wie zou niet begrijpen dat de Bruggelingen in deze eeuwen van oorlogen en vreemde bezettingen, met hun aanhoudende verarming en onrust, de bouw- 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 76