men commissarissen van haar bezit nemen. Zij eisten onmiddellijk de schatkist op en toen de magistraat verklaarde dat die ledig was dwong de Franse over heerser de kloosters de nodige gelden bijeen te bren gen. Het oud stadsmagistraat werd afgezet en moest de plaats ruimen voor de „représentants du peuple". Alles wat enigszins aan het oude regime herinnerde, bv. de foltertuigen van de vroegereeuwse rechts pleging en de beeltenissen van de voormalige vorsten op het stadhuis, werden in het openbaar ter grote markt verbrand. Wanneer echter de troepen van Dumouriez in Maart 1793 tegen de Oostenrijkers een beslissende nederlaag bij Neerwinden ondergingen, zagen de Fransen zich genoodzaakt de Zwinstad te ontruimen. Slechts tijdelijk nochtans! Immers, in Juni 1794 kon de stad er niet buiten eens te meer voor de Franse troepen te capituleren. Hierna drukte twintig jaar onafgebroken een loodzware Franse overheersing op Brugge. De katholieke godsdienst werd er afgeschaft, de meeste geestelijke stichtingen kregen het erg te verduren. Zelfs de kathedraal, de aloude Sint Donatiaankerk, ging door vernieling ver loren. De 28ste April 1799 werd zij publiek geveild en tegen vier millioen frank toegeslagen. De 14de October daaropvolgend begon men met haar totale afbraak. De Napoleontische tijd die daarna aanbrak, liet enkele jaren van verpozing en verademing volgen op deze periode van onrust en vernieling. Het con cordaat tussen het Franse staatshoofd en de paus te Rome, regelde de godsdienstige aangelegenheden. De klokken uit de talrijke Brugse torens, mochten op nieuw over de stad galmen; de Zondag werd als dag des Heren terug in ere hersteld. Met veel luister en geestdrift werd eerste consul Bonaparte dan ook in 1803 door de Bruggelingen binnen hun stad ont- 65 Brugge 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 75