1. Driemaal Franse bezetting De imperialistische oorlogen van de Franse koning Lodewijk XIV voerden zijn legers bij herhaling in Brugge's omgeving en veroorzaakten heel wat ellende in de stad. In Februari 1701 hielden haar Franse troepen bezet, die kort daarop werden verdreven door de Engelse hertog van Malborough (lord Churchill). In 1713 vielen de Zuidelijke Nederlan den, in plaats van onder Spaans, opnieuw onder Oostenrijks bewind. Voor Brugge bracht dit alvast het voordeel dat het nu een twintigtal jaren lang door geen kanonnengebulder in zijn omgeving nog werd opgeschrikt. Onmiddellijk nam het de gelegen heid waar om zijn verbindingen met de haven Oostende zo goed mogelijk uit te baten. Te ras even wel dreunde het krijgsgeweld weer binnen zijn muren. In 1745 gedurende de Oostenrijkse Successie oorlog namen de soldaten van Lodewijk XV de stad andermaal in, weshalve zij tot in 1749 een vreemde bezetting moest dulden. De periode van vrede, die hierop volgde, duurde wel een beetje langer en Brugge mocht zich plots hoopvol verheugen in een langzamerhand wassende opbloei. Almeteen stelde hieraan een echte tegenslag paal en perk. De Oostense Compagnie, van wier economische vooruitgang Brugge mede had mogen delen, werd prijs gegeven omwille van de Europese evenwichtspolitiek. In 1785 schaften haar onze Oos tenrijkse overheersers zelfs af, om te voldoen aan het verlangen van Engeland en Nederland. Toen ook kon men de eerste voortekens der Franse Revolutie waarnemen en werd de Zwinstad voor de derde maal in één eeuw door Franse troepenmassa's betreden. In 1792 veroverden haar de legers van Dumouriez en uit naam der Franse republiek kwa- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 72