De Sint Annakerk werd omzeggens ten gronde ver woest, zodat zij in de aanvang de XVIIe eeuw moest heropgebouwd worden. De schone tempel der Augus tijnen viel grotendeels onder het houweel. De kerk der Dominikanen werd opengesteld voor de Calvi nistische prediking, terwijl hun klooster bijna ge heel met de bodem werd gelijk gemaakt. Ook het klooster van de Eeckhout werd vernield. De oorlog woedde onafgebroken tot op het einde van de XVIe eeuw in Brugge's omgeving. Hieruit vloeide voort dat het economisch leven der stede volledig werd lamgelegd. Mocht dan in 1587 Alexan- der Farnese haar voorhaven Sluis terug in handen krijgen, toch zag zij wegens militaire operaties in de buurt elke verbinding met de zee durend afgesneden. In 1604 ging trouwens de bedoelde verzande voor haven in de handen der Nederlanders over. 3. De renaissance-kunst in de Zwinstad Wij wezen er hierboven reeds op dat de Boer- gondische tijd in de XVe eeuw onder artistiek oog punt zijn stempel diepgaand drukte op het uitwen dig wezen van Brugge, gelijk de rijen laat-gothische gebouwen aldaar getuigen. Latere eeuwen hebben dit beeld der stad als 't ware ongewijzigd ge laten, omdat wat zij er op hun beurt toe bijdroegen, lang niet kon opwegen tegen de talrijke scheppingen uit deze verzwonden periode van bloei. Toch heeft het tijdvak der Renaissance, al mocht zij samenvallen met Brugge's inzinking, op het gebied van architec tuur en plastische kunsten enkele blijvende voort brengselen in de Zwinstad nagelaten. Zij kende in de eerste helft der XVIe eeuw een intens geestesleven, gedragen door een ruime kring 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 67