stede uit zijn hechtenis ontslagen, nadat hij bij eed er had in toegestemd, bepaalde toegevingen te doen en tevens amnestie voor wat er was gebeurd had verleend. De Roomse koning verbrak echter achteraf het gegeven woord en liet de stad voor haar opstandig gedrag ten zwaarste boeten; niet alleen moest zij 500.000 lb. tornoois betalen, maar werd zij ook ter plundering aan zijn Duitse soldeniers overgeleverd. Deze afstraffing, net op het ogenblik dat Brugge als handelsstad reeds met het nijpend verval kampte, kon het niet meer te boven komen. De dynastische oorlogen van Karei V zouden de stad aan verdere verarming blootstellen. Haar bloei ging onder en elke dag wat meer gaf zij het uitzicht te aanschou wen van een vervallende, uitgeputte bevolkings agglomeratie. 2. Vernieling over Brugge De godsdienstoorlogen van de tweede helft der XVIe eeuw sleepten de allerergste gevolgen voor de Zwinstad met zich. In 1566 was de beeldenstorm wel zonder belangrijke schade aan te richten over haar heen gevaren, doch twaalf jaar later, in 1578 werd zij door een hoop Gentse Calvinisten ingenomen. Toen woedden vernieling en dood in hare kloosters en kerken. Tot het afbreken van de Sint Catharina- kerk de latere H. Magdalena hadden de Brugge lingen zelf bij voorbaat nog besloten uit strategisch verweer; want zij vreesden, dat de Calvinisten, op rukkend vanuit de richting Gent, ze als verschansing zouden gebruiken bij hun opmars naar de stad. Binnen de muren had de Sint Gilliskerk erg te lijden en niet minder de Sint Jacobskerk, welke van een groot deel harer kostbare schatten werd beroofd. 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 66