Door het huwelijk „met de handschoen" van Maximiliaan van Oostenrijk met de enige afstam melinge van de Boergondische hertogen, Maria, ves tigde zich sedert 21 April 1477 het Habsburgse Huis in de Nederlanden. (Afbeelding 3 en 24). Maria van Boergondië bracht van haar korte leven vele jaren door op het prinsenhof te Brugge, waar de zachtmoedige hertogin in deze periode van poli tieke spanningen en economische moeilijkheden her haalde malen rust in de gemoederen hield. Erg heeft de stad dan ook getreurd, toen op 27 Maart 1482 het noodlot de jeugdige vorstin achterhaalde. Zoals men weet, stortte Maria op een valkenjacht nabij Brugge van haar paard en werd zwaar gekwetst naar de Zwinstad overgebracht. Hier liet men onverwijld een plechtige processie omgaan ten einde van de hemel haar genezing af te smeken; doch nog terwijl de vrome stoet naar de Sint Donatiaankerk terug keerde, schonk de 25jarige hertogin haar ziel aan de Schepper weer. Dit afsterven heeft de positie van Maria's gemaal Maximiliaan van Oostenrijk in de Nederlanden zeer lastig gemaakt. Nergens overkwam hem echter de smaad, die hem te Brugge wedervoer. Toen hij, na zijn verkiezing tot Rooms koning, er op 16 Decem ber 1487 aanlandde en opnieuw om beden verzocht voor zijn dynastische oorlogen tegen de Franse koning, weigerde de stad verdere financiële steun. Toen Maximiliaan, zich onzeker voelend te midden van haar revolutionnaire bevolking, de stad wilde verlaten, maakten de Bruggelingen zich meester van zijn persoon en wezen hem, op 5 Februari 1488, de Craenenburg, op de grote markt, als verplichte ver blijfplaats aan. Meer dan drie maanden hielden ze hem, hun eigen landsheer, daar gevangen. Pas op 16 Mei 1488 werd Maximilaan door de opstandige 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 65