als zijn zijtak in sterkte en uitbreiding deed toe nemen, verkleinde het watergebied van het Zwin voortdurend. De zee schuurde de Hont verder uit, doch liet het Zwin als dood water over aan zijn strijd tegen het land, waarin het onvermijdelijk moest onderdoen. Dit geographisch verschijnsel kreeg tegen het einde der XVe, begin XVIe eeuw zijn definitief beslag ten nadele van Brugge. De XVIe eeuw werd voor de eenmaal weelderige Zwinstad een tijdperk van rauw pauperisme. In 1544 waren er, voor de zeven parochies, niet minder dan 7696 personen op de ondersteuning door de Heilige Geesttafel aangewezen; in 1469 hoefden dezelfde in stellingen nog maar in het levensonderhoud van 316 armen te voorzien. De XVIe eeuw was daarbij voor lange duur ge vuld met de onzalige godsdienstoorlogen, die niet alleen omwoelende onrust in de gemoederen bracht, doch toen de beeldenstorm wervelde, veel historische schatten van de Zwinstad voor immer ten ondergang doemden. 1. Brugge's laatste opstand Het politiek machtsvertoon dat de Zwinstad in de XlVe eeuw, als sterke stadsstaat in het Middeleeuwse Vlaanderen, had kunnen volhouden, had het cen traliserend optreden der Boergondiërs in de XVe eeuw in grote mate gefnuikt. Desondanks zal Brugge op het einde dier eeuw tegenover de eerste Habs- burger nogmaals pogingen in het werk stellen om de anti-stedelijke dynastische politiek van de vorst te dwarsbomen. Het heeft nog de durf zijn eigen vorst te kerkeren, maar bezit achteraf niet meer de kracht om zich te herstellen na de wraakneming van de toen diepgekrenkte landsheer. 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 64