INLEIDING Indien elke stad, door het wel en wee van haar geschiedenis, een eigen stempel draagt, dan is dit bij gene in de Nederlanden, Noord of Zuid, zo dui delijk als bij Brugge. Hierover hangt de atmosfeer van een onvergelijke lijke bloei, die plots afbrak doch thans nog nazindert in de talrijke geschiedkundige tekens, die binnen hare muren het groots verleden der stede levendig voor de geest roepen. Vroegtijdig stelden verzwakking en verval een einde aan haar weeldevertoon. Doch mettertijd werd Brugge daarna omgeschapen tot een levend museum, waar over de stille straten, dromerige reitjes en stemmige pleinen de innemende wijding hangt van eeuwen historie. Over gans de wereld is Brugge bekend. Want schilders zonder tal hebben de schoonheid van hoek jes en pleintjes, van kerken en kastelen met hun kanten gevels, vervagende in de zachte avond schemering of gloriënd in de zonnepracht, op hun doeken getoverd in bevallig kleurenspel. Dichters hebben in talen velerlei, in vers en in proza, steeds opnieuw het dartel spel van de Brugse beiaard laten weergalmen, het bonkig beeld van belfort en halle afgelijnd, het eigenaardig leven op 't begijnhof be zongen, het gefluister van 't geheimvol zich uit deinend Minnewater vertolkt. Zij hebben het gesuis langs de reitjes, met de sierlijk drijvende zwanen en de waaiende bomen, beluisterd en in zangerige woor den weergegeven. Zij hebben de wondere verhalen naverteld die ieders verbeelding kan horen voor- 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 5