graafschap Vlaanderen. Het vormt een indrukwek kend gebouwencomplex, waarvan sommige delen dateren uit de eerste helft der XVe eeuw; doch het was voornamelijk Lodewijk van Gruuthuuse, een figuur van aanzien tijdens de regering der Boergon- dische hertogen, die er een opvallende uitbreiding aan bezorgde. Tussen 1465 en 1470 liet hij de Noor delijke gevel optrekken. Thans behoort het prachtige XVe eeuwse paleis toe aan de stad, die het sedert 1906 inrichtte tot een oudheidkundig museum, met een rijke verzameling historische bezienswaardig heden. (Afbeelding 17) Met het oog op de profane bouwkunst moeten wij er ten laatste aan herinneren dat onderscheiden natiehuizen van vreemde kooplieden eveneens in de XVe eeuw hun ontstaan hebben gevonden: het huis der Castilianen rond 1450, dat der Duitse Hanze in 1478; dat der Spanjaarden en Portugezen in 1494. (Afbeeldingen 11, 12, 13). Alles samen werd in de XVe eeuw ongetwijfeld de burgerlijke bouwkunst drukker beoefend dan de kerkelijke, wellicht in tegenstelling met vroegere eeuwen. De periode der Boergondiërs, het „herfsttij" der Middeleeuwen, ademde immers in de eerste plaats een profane, wereldse atmosfeer uit. Dit ver hinderde nochtans niet, dat toen ook verschillende godsdienstige gebouwen werden begonnen en reeds bestaande bidplaatsen werden voltooid of vergroot. De eigenaardige Jerusalemkerk, begonnen in 1428 door de gebroeders Pieter en Jacob Adornes, zou door hen naar de plannen van de H. Grafkerk te Jerusalem zijn ontworpen. De kerk vertoont slechts één beuk. Het merkelijk hoger gelegen koor bereikt men langs twee stenen trappen. Er boven rijst de toren, terwijl onder het koor een krocht werd aan gebracht, waar in een vergulde kast een relikwie van 49 Brugge 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 57