waar de hertog haar opwachtte. De intrede van de jonge bruid gebeurde onder een buitengewoon prachtvertoon. Nog nooit hadden een zo groot aantal edele gasten de stad met hun aanwezigheid vereerd. De prins-bisschop van Luik, de graaf van Sint Pol, Jehan van Luxemburg, vele andere Vlaamse, Boer- gondische en Hollandse edellieden met hun gevolg vergezelden Isabella, omringd door haar broeder, infant Ferdinand van Portugal, haar neef, de graaf van Orin, haar kapelaan, de bisschop van Evora en talrijke Portugezen van hoge adel. De stedelijke overheden, de ambachtslieden en 800 vreemde koop lieden stonden opgesteld om de stoet toe te juichen, die, aangestaard door een ontelbare menigte, in ver blindende staatsie optrok naar het pas opgerichte prinsenhof. Dagen achtereen sleet Brugge toen in een ware feestroes, terwijl een weelde zonder weerga werd tentoon gespreid. Ter eeuwige herinnering aan deze blijde gebeurtenissen stelde Philips de Goede de Gulden Vliesorde in, wiens schatten, die door de Habsburgers later naar Wenen werden overgebracht, nog steeds een van de mooiste en rijkste kunstver zamelingen ter wereld uitmaken. Het zij toegegeven dat de avontuurlijke oorlogs politiek van de laatste der Boergondische hertogen, Karei de Stoute, zwaar op de stad hebbe gedrukt, toch bleven te Brugge ook betere herinneringen aan zijn regering bewaard. Ter gelegenheid van zijn blijde intrede en nog meer van zijn huwelijk met de jeugdige Margareta van York, in 1468, werd een even grote luxe te pas gebracht als toen zijn vader in de echt trad. Gelijk deze had Karei de Zwinstad uitge kozen om zijn bruid te ontvangen. Drie maanden lang heeft Brugge zich toen in een ware bruiloftstooi vermeid. Na lange voorbereidingen ontscheepte de 18-jarige bruid op 25 Juni 1468, nogmaals te Sluis, 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 51