Vlaamse steden voor het vervaardigen van goedkoop laken gebruikten, honig, wijn en zuidervruchten. Toch richtte men eerst omstreeks 1450 het huis der Castilianen op en in 1494 dat der Spanjaarden en Portugezen. Toen wezen reeds alle tekens op het verval van Brugge als wereldmarkt, onaangezien het feit dat de handelsbetrekkingen met het Iberisch schiereiland nog een zeer intense nabloei kenden. (Afbeelding 13). 5. De Brugse havenagglomeratie Het voorname grote zakenleven voltrok zich te Brugge; het eigenlijke havenverkeer speelde zich af in de talrijke meer Noordwaarts gelegen voorhavens. Ten gevolge van de verzanding reikte het Zwin in de Xlle eeuw al niet meer tot aan Brugge, slechts nog tot Damme. Uitsluitend kleine schepen konden sedertdien langs de Reie, die met het Zwin in ver binding stond, tot Brugge doorvaren. De grotere vaartuigen moesten te Damme blijven liggen. Hun lading werd daar verhandeld, ofwel, overgeladen in kleinere boten, verder naar het hart van Brugge ver zonden. Spoedig gaat van de stad het havenkarakter te loor en halen de aanlegplaatsen ten Noorden er van Damme, Sint Anna ter Muiden, Monnikerede, Hoeke en Sluis de havenbedrijvigheid naar zich toe. De bloeiperiode van de voorhaven Damme ligt in het einde van de Xlle en in de XlIIe eeuw. Evenals Sint Anna ter Muiden en Monnikerede had Damme zijn ontstaan en zijn eerste ontwikkeling te danken aan de actieve handel van de Bruggelingen, die ech ter, zoals wij hierboven schreven, in de loop der XlIIe eeuw, door het optreden der vreemde koop lieden van de Middeleeuwse handelswegen verdreven 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 44