Nauwelijks twee maanden later, einde Januari 1384, scheidde graaf Lodewijk van deze wereld in de Sint Bertijnsabdij te Sint-Omaars. Hij liet zijn land na aan zijn enige dochter en erfgename, Mar- gareta, die door haar huwelijk met Philips de Stoute, de dynastie der Boergondische hertogen in onze ge westen inleidde. Onder hun regering zou de Zwin- stad een ongemene weelde tentoon spreiden, waar over wij nader hoeven te handelen. 4. De Brugse wereldmarkt Terwijl de Zwinstad verwikkeld lag in de politieke gebeurtenissen, die wij hierboven schetsten, en waar bij zij als machtige stadstaat een gewichtige rol speelde, bereikte zij als Middeleeuwse handelsplaats het toppunt van haar bloei. Naast Londen, Lübeck, Venetië en Genua treedt Brugge sedert de tweede helft der XHIe eeuw aan als haven van het grote wereldverkeer in de Middeleeuwen. De Bruggelingen verleerden echter de lange reizen te water en te land. Immers de vreemde kooplieden brachten zelf hun waren naar de Brugse wereld markt. De oude patricische klasse der handelaars aldaar, wier macht o.m. de democratische omwente ling omstreeks 1302 had aan 't wankelen gebracht, legde zich nu in hoofdzaak toe op het makelaars- bedrijf w.z.w. dat zij dienst deden als tussen personen bij de vreemde en inheemse kooplui. Bovendien kwamen zij ook wel in de financie terecht. De wolinvoer uit Engeland was sedert het laatste deel der XHIe eeuw omwille van politieke verwik kelingen herhaalde malen in het gedrang geraakt. Desniettegenstaande was, zoals gedurende het Arte- velde-regime duidelijk bleek, de Engelse wol een 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 41