haar inwoners behoorden tot Jacobs getrouwen, die hem in 1343 uit het Gentse Gravensteen gingen be vrijden, alwaar het Gentse magistraat hem had op gesloten na zijn twist met Jan van Steenbeke? Brugge was in Juli 1345 bereid om, overeenkomstig het plan van Artevelde, de Vlaamse graaf Lodewijk van Ne vers voor van de troon vervallen te verklaren en in zijn plaats de Engelse prins van Wales te huldigen. Zijn moederstad Gent vermoordde echter de leider, nog eer dit voornemen kon worden omgezet in de daad. Philips van Artevelde, de zoon van de „wijze man" was in tegenstelling met zijn vader, niets meer dan een werktuig in de handen van het dictatoriaal op tredende Gentse weversambacht. Dit gilde, dat de dood van Jacob van Artevelde op zijn geweten had, bekleedde in 1382 zijn zoon met macht omdat het er op belust was plannen, gericht tegen Brugge, te verwezenlijken. De nieuwe graaf van Vlaanderen, Lodewijk van Male, voerde een over het algemeen pro-Vlaamse politiek. De Zwinstad steunde hem en werd door hem gebezigd als operatiebasis tegen Gent, dat gebogen onder zijn weversdictatuur hetzelfde regime aan Brugge wilde opdringen. Op 2 Mei 1382 voerde Philips zijn Gentenaren aan tegen Brugge. In de vlakte van Assebroek, het Bever- houtsveld geheten, wist hij de Vlaamse graaf aan het hoofd van de Bruggelingen een verpletterende neder laag toe te dienen. Lodewijk van Male slaagde er dank zij de ingevallen nachtelijke duisternis in te ontsnappen en zich te Brugge te verschuilen. Een goed jaar nadien was het de graaf echter gegund weerwraak te nemen op de Gentenaars. Op 27 No vember 1383 wierp hij ze te West-Rozebeke over hoop, en hun aanvoerder, Philips van Artevelde, vond er de dood op het slagveld. 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 38