kon opdagen. Zannekin stierf op het slagveld. Brugge's burgemeester, Willem de Deken, werd ge vangen genomen en nadien te Parijs gevierendeeld. Een echt schrikbewind ontzenuwde nu Brugge's laatste politieke weerstand die ten slotte geheel uit stierf. In de zelfstandigheidsstrijd tegenover Frank rijk bleef het voortaan buiten machte om de leiders rol op zich te nemen en moest hem overdragen aan Gent, de stad der Artevelde's. 3. Brugge en de Artevelde's Tussen 1338 en 1383 hebben de heldengestalten van Jacob van Artevelde en zijn zoon Philips de geschiedenis van Vlaanderen beheerst. De houding van Brugge tegenover deze twee uitzonderlijke Gentse poorters is om begrijpelijke redenen van zeer wisse lende aard geweest. Aan Jacob bleef het onvoorwaar delijk trouw, zelfs in de laatste jaren van zijn beleid, toen zijn eigen stad Gent hem reeds ten dele in de steek had gelaten. Tegen Philips, die in volslagen afwijking van zijn vader, niet anders dan als voor vechter van een eng Gents particularisme optrad, heeft de Zwinstad uit eigen belang hardnekkig de wapens opgenomen. Jacob van Artevelde liet zich leiden door de be langen van het ganse Vlaamse vaderland. Zijn poli tiek kwam in de eerste plaats Brugge ten goede. Het streven naar neutraliteit van de Gentse tribuun in het Frans—Engelse conflict had voor gevolg dat de Engelse wol opnieuw in Brugge's voorhavens be landde en de schietspoel weer deed ratelen over de stilgevallen Vlaamse weefgetouwen. Toen een paar jaar later van Artevelde zich bewust aan de Engelse zijde schaarde, bleef Brugge hem ten volle steunen. Is het niet tekenend voor de trouw dier stede dat 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 37