na enkele tegenslagen het verdrag van Athis-sur- Orge in 1305 met zijn Franse suzerein af te sluiten. De bepalingen er van drukten zwaarder op het op standige Brugge dan op enige andere stad in Vlaan deren. Aan Brugge werd opgelegd zijn pas gebouwde omwalling te slopen en de denkelijk toen nog niet geheel voltooide bruggetorens af te breken. Deze laatste konden evenwel, gelijk wij reeds aanstipten, herbouwd worden. Van de Zwinstad werd tevens een ontzaglijke geldboete geëist in 1305. Zij woog zo zwaar op de schatkist dat zij weldra de vertwijfelde gemeente tot oproer zou drijven. Haar haat gold nu vooral de eigen Vlaamse graaf Lodewijk van Nevers. Immers, in Frankrijk opgevoed en met 's konings dochter gehuwd, betoonde hij zich al te vlijtig, waar het er op aankwam zijn eigen stad tot uitbetaling van haar boete te dwingen. De maat liep vol en over toen Lodewijk de Brugse voorhaven Sluis ten ge schenke vervreemde voor zijn raadsman, de bejaarde Jan van Namen. De opgehitste bevolking liep te wapen, nam Sluis stormenderhand in en legde het in as. Jan van Namen voerde zij gevankelijk mede binnen de muren hunner stad. Het Vlaamse kustland, eveneens gebogen onder de zwaarwegende lasten van het verdrag van Athis, had op dit teken gewacht om onder de leiding van Zan- nekin ook naar de wapens te grijpen. Brugge, dat door zijn burgemeester, Willem de Deken aange voerd, met de kustlandbewoners gemene zaak maakte, slaagde er in de hand te leggen op de Fransgezinde graaf en hem te kerkeren in de kruid- halle te Brugge. Maar ditmaal kon Frans wapen geweld de beslissing algeheel wenden in het nadeel van de Zwinstad. Te Cassel leed Zannekin aan het hoofd van zijn kustlandbewoners in 1328 een ver pletterende nederlaag, nog vooraleer hulp uit Brugge 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 36