hetzelfde plan uitgevoerd. Twee imposante rond- torens, wier spitsen sedert de XVIIe eeuw, zoals wij hierboven zegden, werden afgebroken en de plaats ruimden voor bastionvormige daken, flankeren de toegangspoort naar de stad. De alombekende Kruis- poort zag tal van hoge gasten de Zwinstad langs haar intreden, o.m. Karei de Stoute en zijn gemalin Margareta van York, keizer Karei V en Napoleon I aan de zijde van zijn gade Josephine de Beauhamais hielden langs daar hun intocht. (Afbeelding 9) De Ezelspoort en de Smedenpoort deze laatste onderging onlangs herstellingswerken zijn enigszins eenvoudiger van bouw, doch blijven niet temin indrukwekkend. Meer dan aan de twee vorige poorten, heeft men aan hen beide in de loop der tijden, vooral in de XVIIe eeuw, belangrijke wijzi gingen aangebracht, in dermate dat het nog moeilijk uit te maken valt hoe zij oorspronkelijk door bouw meester Jan Slabbaert werden opgetrokken. 2. Bolwerk van Vlaanderens zelfstandigheid In de jaren dat Brugge in beslag werd genomen door de uitbouw van zijn ruime vestingsmuren en machtige stadspoorten, schreef het tegelijkertijd de roemvolste bladzijde uit zijn politiek bestaan. De beroemde Gulden Sporenslag, die Frankrijks centralisatieplannen ten koste van Vlaanderen dwarsboomde, kwam voor het grootste gedeelte op de rekening van de poorters der Zwinstad. Als blij vende herinnering aan het heerlijke epos van Vlaan derens zelfstandigheidsstrijd, dat zij schreven, prijkt sinds 1887 in het midden van de grote markt het bronzen standbeeld van de wakkere gemeentenaar Pieter de Coninc, de organisator van de Brugse weer- 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 34