in hoofdzaak werd hij langs Brugge's voorhaven, Damme, naar Engeland overgebracht. Ook de Noord en Oostzeekusten gingen open voor de durvende Brugse handelsman. Sedert het midden van de Xlle eeuw ontmoet men Vlamingen in het Wezer- gebied, dat zij langs de stroommondingen, de Zuider zee en de Friese eilanden bereikten. Het bier uit Bremen leerde men te Brugge kennen als de uit gelezen drank, die ook ter gelegenheid van de H. Bloedprocessie, in de Meimaand, aan de ver moeide trompetblazers werd aangeboden. Met de kuststeden van de Baltische zee, die eenmaal het ruimste aandeel in Brugge's handel voor zich zouden opeisen, raakte de Bruggeling in de XlIIe eeuw bekend. Niet alleen naar het Noorden, doch ook naar het Zuiden, naar Frankrijk en de Middellandse Zee gewesten togen de Bruggelingen, hetzij over land, hetzij over zee. Op de markten van Champagne, halverwege Vlaanderen en Noord-Italië, ontmoetten de Vlaamse kooplieden de Italiaanse handelslui. Uit Poitou, Guyenne en Gascogne de Engelse bezit tingen op Franse bodem haalden de Bruggelingen sedert de Xlle eeuw vooral wijn, die uit Brugge naar Engeland of Duitsland werd verscheept. Van heel vroeg verleende ook de Middellandse Zee toegang aan de Vlaamse handel. Vlaanderen had druk mee gedaan aan de beweging der Kruisvaarten en dus sedert het einde van de Xle eeuw reizen over de Middellandse Zee ondernomen. De kroniekschrijver van de vierde kruisvaart, Villehardouin, verhaalt dat de Vlamingen lakens bijhadden om er onderweg baar geld van te maken. Tot een bedrijvige Vlaamse handel in de Middellandse Zee is het echter nooit gekomen. Evenals voor de Oosterlingen valt de drukke handel met de Lombardische steden 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 26